Podlahové vytápění patří stále k progresivnějším způsobům ekonomicky úsporného a ekologicky še trného vytápění objektů. Doporučujeme použití nízko energetických zdrojů tepla, jako např.tepelná čerpadla, solární kolektorové systémy stále oblíbe nější kondenzační kotle, akumulační nádoby ve spojení s kotli na pevná paliva a další. Velkou předností je ideálnější rozložení teplot v místnostech, což přispívá k pocitu optimálního komfortu. Využitím efektu sálání velké plochy je možné udržovat v místnostech chladnější vzduch o cca 2 až 3 °C oproti stejné místnosti s klasickým vytápěním, při stejném pocitu tepelné pohody, ovšem s daleko nižšími náklady na spotřebovanou energii.
Připočteme-li estetickou čistotu interiéru, nerušenou žádnými viditelnými rozvody tepelných zařízení, pak je prudce stoupající obliba podlahového vytápění pochopitelná. Z hlediska zdravotního existují pro podlahové vytápění určitá omezení. Jsou dána tím, že osoby jsou v přímém kontaktu s vyhřívanou plochou, což předpokládá omezení této teploty na stanovenou maximální hodnotu.
Místnosti a pracoviště, kde se převážně stojí do 27°C
Obytné a kancelářské místnosti do 29°C
Chodby a předsíně do 30°C
Koupelny a sauny do 33°C
Okrajové zóny do 35°C
Základním podkladem pro konkrétní realizaci v daných podmínkách je projektová dokumentace autorizovaného projektanta dle ČSN EN 1264 (výpočetní SW poskytujeme projekčním kancelářím zdarma). Před vlastní realizací podlahového vytápění je nutné mít ujasněny některé aspekty, které ovlivňují ekonomiku provozu a dlouhou životnost celého systému:
• Kvalitní zateplení domu snižuje nejen tepelné ztráty během provozu, ale i výši pořizovacích nákladů. Při snížení tepelných ztrát u domu s vytápěnou plochou 120 m2 o 3 kW, poklesnou investiční náklady o 80 až 175 Kč/m2 (za předpokladu, že min. tepelný odpor stěn R = 3,0 m2 K/W, okna by měla mít nižší prostup tepla než 1,9 W/m2 K včetně rámů).
• Dostatečný prostor pro tepelnou izolaci při navrhování skladby podlahy. Podle typu skladby se jedná o celkovou výšku podlahy od 110 do 150 mm.
• Odpovědný výběr vhodných regulačních prvků a komponentů systému, hlavní roli zde zejména sehrává kvalitní potrubí, systémová deska a dostatečně kvalifikovaná montáž všech prvků podlahového vytápění.
Podlahové vytápění - moderní způsob vytápění
Základní systémové komponenty podlahového vytápění IVARTRIO TOPNÁ TRUBKA: typ ALPEX, PE-X Kvalitní topná trubka je základním stavebním prvkem systému podlahového vytápění a zárukou jeho spolehlivé funkčnosti. Vykazuje vysokou teplotní a tlakovou odolnost, dlouhou životnost a nízký koeficient drsnosti na vnitřní straně trubky.
PE-X: Tradiční, osvědčené potrubí ze zesíťovaného polyethylenu s kyslíkovou bariérou typ PE-Xa, PE–Xc, rozměr 17 x 2 mm, balení 240 nebo 600 m, koefi cient tepelné vodivosti 0,35 W /m.K; koeficient délkové roztažnosti 0,19 mm/m.K.
Příklady konstrukce podlahy: ROZVRSTVENÍ TEPLA blížící se ideálnímu stavu je kvalitní projektová dokumentace – záruka správné funkčnosti systému, vysoká jakost komponentů použitých v uceleném systému podlahového vytápění, odborná montáž a seřízení podlahového vytápění, respektování zásad ekonomického provozování systému, předpoklady naplnění Vašeho očekávání, 10 let záruka na ucelený systém.